Što je digitalni udžbenik

 

Predrag.Pale@FER.hr

Sveučilište u Zagrebu

Fakultet elektrotehnike i računarstva

Prijevod s engleskog: Marijana Cvitanović, Gimnazija Antuna Vrančićaa

 

 

 

 

U doba «webizacije» skoro svega, svatko očekuje da će netko napraviti digitalne udžbenike za važne predmete budući da to očitose čini da to može napraviti bilo tko. U svakom slučajuMeđutim, svi se i opet iznova atko se iznenadimo kad vidimo da to još nitko nije napravio. Barem ne u očekivanom obliku. Staviti ljajući na web stanicu  digitalni oblik  drugačije  tiskanog dokumenta nije baš ono što svatko zapravo očekujemo. Multimedija je velika riječ koja se često koristi, (koja odzvanja), ali obrazovni sadržaji koji se danas mogu može naći na Internetu izgledaju više kao demonstracija za multimedijalne alate nego kao upotrebljivi digitalni udžbenik. NoAli, što je uopće digitalni udžbenik?

 

Ovaj rad identificira potrebe studenta (učenika), analizirajući dostupnu tehnologiju, precizirajući probleme i nudi neke prijedloge što bi se trebalo napraviti s ciljem  stvaranja vrlo toliko očekivanog digitalnog udžbenika iste visoke kvalitete.

 

Svrha udžbenika

 

Bilo bi nerazumno očekivati da bi bilo koji udžbenik (knjiga) mogao zadovoljiti sve potrebe učenika i istu potrebu za sve vrste učenika.

 

Učenik/korisnik može imati različite razloge, ciljeve i potrebe kad počinje putovanje učenja. Različiti ljudi s isti ciljem učenja zaista imaju različite potrebe u procesu zbog njihovih stilova učenja, navika, sposobnosti, životnih i radnih okolnosti.

 

Sama svrha udžbenika može biti sve od ovogabilo što, ali  i nešto između slijedećega:

o       - da upozna uvede: novu ideju, područje, tehnologiju ili mogućnost.

o       - da objasni: zašto i kako.

o       - da poduči: kako koristiti, implementirati (provesti), korisno upotrijebiti (iskoristiti) novo znanje ili vještinu

o       - da verificiraprovjeri (potvrdi): novo stečeno znanje ili vještinu na nivouili razinu preostalog zadržanog znanja/vještine.

o        da asistira (pomogne): u svakodnevnoj primjeni stečenog znanja/vještine. 

 

Počinjući od ovog, postaje jasno da postoje različite vrste udžbenika. Čak i ako se pojave u jednom izdanju pakiranju, to je kombinacija poprilično različitih nastavnih materijala.

 

Oblici edukacijskih materijala

Počinjući od ovog, postaje jasno da postoje različite vrste udžbenika. Čak i ako se pojave objedinjeni, to je kombinacija poprilično različitih nastavnih materijala.

 

Tutorial[dk1]  (individualne konzultacije?) – uvođenje u problem - Uvod

 

Uvodni mMaterijal za individualno podučavanje ima ulogu uvesti učenika u područje problema. On bi trebao objasniti svrhu «cijele stvari», kao i opisati ideju ili temelje rješenja/tehnologije. Od ovog momenta pa nadalje korisniku bi trebale biti jasne mogućnosti i primjene.

 

Vjerojatno je pričanje priča najbolji način za izvršavanje ovog zadatka. Nema ničeg boljeg od živog prisustva majstora pričanja priča. Bilo kako biloMeđutim, vrlo primamljiv i lako upotrebljiv nadomjestni oblik predavanju uživo je video (dokumentarnonidokumentarni film). To jeNjegov narativni oblik, kombiniran sa stručnom dramaturgijom, koji bi trebao bi držati pažnju publike na vrhuncu tijekom 20 do 30 minuta, kombiniran sa stručnom dramaturgijom.

 

Zabilježena Snimljenake (uživo) predavanja održaniha u učionici NISU dobarra kao zamjena za individualno podučavanje (konzultacije)nadomjestak uvodnom materijalu. Ona bi se trebala upotrijebiti Treba ih koristiti samo onda kao «bolje nego ništa» akokad ne postoji bolje rješenje, odnosno ako se video nije dostupanmaterijal ne može napraviti, a učenik ne može biti prisutan pri živom  prisustvovati predavanju uživo podučavanju (konzultacijama).

 

Učenik treba (dobaro) individualno podučavanje (konzultacije)uvodni materijal zapravo samo jednom u životu. On bi ga mogao opet jednom upotrijebiti ako se nije prošetao tom[dk2]  alejom učenjanije nastavio obrazovanje u tom području iz bilo kojeg razloga ili se vratiti tomu u neko kasnije vrijeme s ciljem reflektiranja na neke alternativne poglede na tu stvarstudiranja predmetnog područja iz nekog novog motrišta.

 

U svakom slučaju, činjenica je da individualno podučavanjeuvodni materijal rijetko koristi isti učenik ponovo, a što ga onda čini relativno jako skupim.

 

Opisi i objašnjenje(Teorija)

 

 

Nakon prelaska našto je razumio glavnu ideju, učenik treba razumjeti shvatiti «mehaniku»: kako stvari funkcioniraju, zašto rade na takav način, kako se koriste, koje su dobrobiti, nedostaci (koristi) i ustupci.

Oni se trebajuNjih treba objasniti u vrlo kratkim, interaktivnim koracima. «Interaktivno» znači da bi svako objašnjenje trebao pratiti primjer/demonstracija i pitanje(a) za učenika koja bi uslijedila odmah nakon toga. Ovisno o učenikovim odgovorima,  objašnjenja bi se trebala ponoviti, proširiti, neprestano ponavljati – sve dok se ne postigne potpuno razumijevanje. Na isti način, objašnjenja bi se trebala ubrzati ako je učenik «brz» na «shvaćanju», da bi se spriječila dosada i gubitak pažnje.

Tipično se oOvaj tip udžbenika se koristi tipično  samo jednom na početku procesa učenja. Drugi je slučaj korištenja, puno kasnije poslije prvog korištenja, nakon dugog vremena pasivnosti, tj. ne korištenjasteći ovog konkretnog posebno znanjae ili vještine.

U svakom slučajuNo, ovisno o rezultatima u idućoj sljedećopj fazi procesa učenja i vježbi, učeniku se može sugerirati vraćanje u fazu objašnjenja općenito ili na određenu točku.

 

Vježbanje

 

 

Nakon objašnjenja, svatko obično ima osjećaj da je to «shvatio». Bilo kako biloMeđutim, da bi se to potpuno obuhvatilousvojilo, treba se primijeniti novo znanje/vještinua treba primijeniti na organiziran i uređen način, treba se vježbati pod nadzorom.

 

Svrha ove faze je jačanje (utvrđivanje) novog znanja/vještine putem procesa vježbanja, postižući na taj način traženu razinui nivo vještine u primjeni znanja/vještine.

 

Učeniku treba predstaviti izazove progresivne kompleksnosti (složenosti). Učenikove rezultate treba automatski potvrditi/verificirati provjeriti (ne čekati instruktora da on to procijeni) i te automatski prilagoditi kompleksnost složenost idućeg izazova zadatka automatski prilagoditi tompostignutom rezultatu. Mehanizam provjere znanja bi trebao koristiti, a i učenik bi trebao biti informiran o svom napretku u usporedbi sa,  temeljenom na statistici statistikom uspjeha svih prethodnih učenika. U slučaju da učeniku nedostaje neko osnovno razumijevanje, treba ga uputiti na učeniku bi se trebalo obratiti u odgovarajući dio em momentu u fazi objašnjavanja.

 

Ovaj tip materijala se intenzivno koristi i tijekom početnog vježbanja (treninga),savladavanja gradiva, ali i kasnije, - svaki put kad znanje ili vještina mora biti osvježena ili poboljšana. Stoga bi ovaj alat za učenje trebao jasno ponuditi jasno različite razine vježbanja nivoe svladavanja: od novaka (početnika) do super vještog majstora.

 

Uputnici- pomoćni materijali

 

 

 

Kad učenik jednom dođe do nivoa razine operativno primjenjivog znanja i vještine, on će trebati će pomoć i asistenciju da to korisno ih upotrijebi (iskoristi) u svom radu i životu. Početni Osnovni cilj je da razumijerazumjeti principe i postane osposobiti se za an primjenjivati ihu, a ne da zapamti ogroman broj operativnih detalja.

Bilo kako biloMeđutim, ovi ti detalji su potrebni za stvarnu primjenu. Stoga korisnik treba različite pomoćne materijale kao što supoput: podsjetnicika, brza bilješkaskraćene upute, pregledie (funkcija i parametara) i sl..

 

Oni nNastaju odTakvi se materijali rade u obliku: rječnika, leksikona, vodiča, brzih podsjetnika, mapa, itd. , a.

Oni se Ččesto se koriste; međutim ali se ali se uzorak način i oblik upotrebe mijenjaju se kako sazrijeva korisnikova vještina i raste samopouzdanje, ite kako se razvijaju poduzeti zadaci.mijenjaju postavljeni zadaci.

 

PreporukeNaputci

 

 

Za pPosebnei tipovei znanja i vještina, za posebneo povezani s uporabom alatimea i uređajimea ite u kompleksnim okolinamasloženom okolišu korisnici trebaju zahtijevaju  «recepte»,da prečice (shortcuts) i vodiče.i budu na raspolaganju korisniku.

 

Određenea vrsta «kuharice» je uvijek dobrodošla pri ruci ako početnik treba primijeniti novo znanje, brzo i u kompleksnoj složenoj situaciji.

 

Naputci su potrebni u obliku: Oni bi trebali nastati iz vodiča korak-po-korak, lista, dijagrama, kontrolnih popisa, foto-priča ili sličnog.

 

Oni se vrlo čČesto se koriste na početku primjene, te i kasnije za rjeđe korištene, specifične i vrlo kompleksne situacije.

 

Potvrda Provjera stečenog znanja

 

 

Tijekom cijelog procesa učenja, interaktivni alati za podučavanje trebaju odrediti (procijeniti) trenutnu razinui nivo učenikovog znanja i vještina. U svrhu motivacije, sam učenik stalno treba biti predstavljen sa svjestan svogjim statusom napretka. Konačno, učenici, škole, (budući) poslodavci i investitori u učenikovo obrazovanje čku aktivnost učenja žele biti upoznati s potvrdom potvrdu novo stečenog (ili već postojećeg) znanja i/ili vještine.

 

Dok neke svrhe i faze mogu tolerirati određivanje procjenjivanje od strane ljudskog bićaprihvatiti da čovjek procjenjuje znanje i vještinu, drugi traže momentalnou i brzou procjenjivanjeu. Sve ovTo zahtijeva razvoj alata za automatiziranogu znanja i alata za provjeru i procjenu znanja i vještina.

 

Oni bi trebali potvrditi vlasništvo posjedovanje i razumijevanje znanja, potvrditi provjeriti vještine i usporediti ih sa statistikom (prethodnih studenata kad su pisali testkoji su testirani).

 

Oni bi trebali koristiti sve odgovarajuće oblike kao što su: kviz, test, slagalica, zadatak u virtualnomi zadatak u laboratoriju, itd. Oni bi tTrebali bi koristiti velike baze podataka pitanja i varirati dijelove pitanja (varijablei) prema prethodno programiranom algoritmu.

 

Ovaj tip alata bi bio korišten tijekom procesa učenja, na kraju ciklusa podučavanja/učenja, a ponavljat će se kad god se traži obnavljanje ili poboljšanje vještina.

 

Zaključak  

 

Zzahtjevi

 

 

Zaključak se može izvesti na tri teme: zahtjevi prema materijalima za podučavanje/učenje, autorima i izvorima resursima koje oni trebaju.

 

Uzimajući u obzir zahtjeve korisnika/učenika čini se očitim da su potrebni različiti tipovi materijala i da će ih koristiti različiti korisnici, u različito vrijeme i u različite svrhe.

 

Oni trebaju biti interaktivni, što znači da bi trebali dozvoliti korisniku se pomiče unaprijed i unatrag unutar obrazovnog materijala, da preskače i traži potrebne dijelove.da napravi: STOP, REW, FF, SEEK, traži ite označi specifične informacije ili dio procesa učenja. Oni tTakođer trebaju biti prilagodljivi učeničkim učenikovim potrebama, stilu učenja i brzini učenja.

 

Iznad svega, oni trebaju biti očaravajući! Proces učenja mora biti iskustvo u kojem smo uživali. Ovo ne znači da zastupamo tezu da bi proces učenja trebao biti lagan i bez muke. To jednostavno znači da bi tijekom cijelog procesa učenik trebao biti svjestan sveobuhvatnog i neposrednog cilja, imati višestruke izvore da mu pomognue u ovom procesu, da bude sposoban provjeriti svoj vlastiti napredak u svakom trenutku i da izazovi budu izabrani na takav način da cijeli napor ima smislenu svrhu za svakog pojedinog učenika.

 

Zaključak –

aAutori

 

Prema Kada govorimo o autorima digitalnih udžbenika, jasno je da su pojedinci, koji bi bili sposobni izvesti sve tražene zadatke, rijetki, i ako uopće i postoje. Umjesto toga očekuje se da će na jednom materijalu raditi više autora. Multidisciplinarnost je ključna riječ koja znači da se pored domenskoge znanja (stvar koju pokušavamo podučiti/naučiti) traže i druga specifična znanja/vještine, kao što su: multimedijalna tehnologija, dramaturgija multimedijea, psihologija učenja, razvoj kviza i testa.

 

Zbog toga Tako se očekuje da jedino ekipe stručnjaka mogu razviti stvarno korisne digitalne materijale za podučavanje/učenje.

 

Zaključak –

pPotpora

 

 

Ove multidisciplinarne ekipe će trebati značajne izvore resurse za postizanje svojih zadataka. Trebat će potporu u razvoju u područjima (vizualnog) dizajna, programiranja i izvođačke umjetnosti, samo da spomenemo neke. Oni će također trebati ogromne baze podataka multimedijalnih isječaka  okvira, vjerojatno royalty freeelemenata, po mogućnosti s riješenim pitanjem autorskih prava, za obogaćivanje svoje prezentacije i objašnjenja, kao i virtualne laboratorije opće svrhe ili prave laboratorije, daljinski kontroliraneupravljane. Oni će također trebati velike, dobro povezane s Internetom, poslužitelje servere, dobro povezane s multimedijima-na-zahtjev (multimedia-on-demand) za pohranjivanje i predstavljanje multimedijom-na-zahtjev (multimedia-on-demand) svojih proizvoda.

 

Naravno, sve ovo će također zahtijevati značajnu financijsku potporu.

 

Da zaključimo, vrlo vjerojatno se neće dogoditi nerealno je očekivati da će se obrazovni materijali proizvodi visoke klase mogu «dogoditi» sami od sebe, bez organizirane i institucionalne potpore na nivou razini univerziteta sveučilišta ili na nacionalnoj razinim nivou.


 [dk1]

 [dk2]